Bu haber kez okundu.

Satış Sonrası İlişkiler ve Hizmet - Satış Stratejileri
 Örneğin, teknik bir mal veya sistemi satan, hatta bazen gereken kurulumu da yapan firmalar, zaman zaman müşterilerini arayarak kurulan sistemden veya alman makineden ne kadar randıman alındığını öğrenirlerse müşteri bağlılığı da artacak, oluşabilecek minik hatalar veya yanlış kullanım sonucu olabilecek verim kayıplarına erkenden engel olunarak müşteri­deki, gereksiz bir tatminsizliğin oluşması önlenecek­tir. Üstelik bu tür olası sorunlara ve olumsuzluklara dayanan dedikodu atmosferi önlenerek de müşteri tatmini artarak garanti altına alınacaktır.Hane halkına yönelik, beyaz eşya veya elektronik araç gereç gibi, dayanıklı tüketim mallarında da satı­şı gerçekleştiren bayilerin, takipçi tutumu, yararlı so­nuçlar getirecektir. Örneğin, evine klima satın alan bir aileye, yılda bir, yaz öncesinde telefon edilerek "kli­manızdan memnun musunuz?" diye sormak ve yıllık periyodik bakım için uyarıda bulunarak hatta aracı olmak, iyi bir satıcı davranışı olacaktır. Bu davranış, nem müşteri ile ilişkilerin sürmesine hem de bu ilişki­lerin sonucu olarak yenileme pazarından pay alınma­sına neden olabilecektir.Tüketim mallarında da malın ve müşterinin (tabii burada daha çok aracının/dağıtıcının) takibi, verimli ve yararlı sonuçlara yol açmaktadır. Bu takibin esası şu aksiyonları kapsamaktadır.

Satılan ve tüketiciye sunulacak malların;

Doğru şartlarda ve doğru yerde muhafazası

Kullanım bilgilerinin sağlanması ve görselleştirilmesi

"Stok Devir Hızı"nm takibi ve varsa ikame mal­lara göre mal kârlılığının artırılıp sürdürülmesi için faaliyetler.Yukarıdaki maddeyi de kapsayan ve mal sürü­münü hızlandıracak olan, diğer her türlü mik-ro pazarlama faaliyetinin sürdürülmesi olup bu hizmetler;

Doğru raf alanında, doğru ürünler arasında,

Doğru miktarlarda,

Doğru görselin, doğru yerde kullanılmasında,

Doğru promosyon çalışması yapılmasında,

Doğru tattırma vb. çalışmaların sürdürülmesinde,

Firma/mamul bütünlüğünü sağlayacak doğru reklâm müziği veya "cıngılların", amaca uygun kullanımında,

"Çoklu Ambalajlamalar" yapmakta veya birlik­te mamul sunarak tutundurma çalışmalarında,

Müşteri ve aracı eğitimi çalışmalarında,

Diğer müşteri panelleri ve kalitatif ya da kanti-tatif müşteriye yönelik araştırmaları kapsayan faaliyetlerdir.Tanzim ve teşhir, her türlü ürünün satışını hızlan­dıracak olan bir "Satış sonrası destek" yani hizmet fa­aliyetidir. Özel olarak da; "Hızlı Tüketim Mallarında" satış noktalarını rahatlatan, satışı hızlandıran, olmaz ise olmaz çalışmalar bütünüdür. Satıcılar bu faaliyet­leri bizzat veya kontrol eden düzeyinde görev alırlar ve almalıdırlar da...

Satıcının görevi, malı devretmek ve parasını tahsil etmekle bitmez. Ürünün ve müşterinin yakın takibi, rekabeti bizim tarafımıza çevirecektir.


Tanzim ve Teşhir Araçları


Kapı, pencere afişleri


Karton ve plastikten ayaklı şekiller

Plaj ve kafe şemsiyeleri

Posterler ve panolar

Plastik veya ürüne uygun materyalden kutular ve teşhir üniteleri

Koliler

Çoklu orijinal dış ambalajlar

Müzik

Teşhir kartları

Özel raf etiketleri

Fiyat görselleri ve etiketleri

Market arabaları ve taşıma kasaları

Işıklı gösterişli dolap ve buzdolapları

Işıklı "Neonlu vb." tabela ve resimler

Üç boyutlu totem ve diğer görsel malzemeler

Büfe-kafe-pastane güneşlikleri

Açık hava ısıtıcıları (Patio Heather)


Tanzim ve Teşhir Yerleri


Kasaların önleri (Ödeme noktaları önü)


Göz hizasındaki raflar

El hizasındaki raflar

Özellikle küçük perakende noktalarında ekmek reyonu/dolabı yanı

Küçük mekânlarda altın üçgen denilen; kasa, ek­mek dolabı ve girişin arası

Yoğun koridorlar

Işığı uygun ve bol alan yerler...Birlikte anlam ifade eden malların yan yanalığı (Çerez, alkollü içkiler ya da çikolata, şekerleme ve bisküviler gibi...)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Tarafsız haber için doğru adrestesiniz. Haber, Haberler, güncel haberler, internet haber,son dakika haberleri, Ulusal Haber Gazetesi farkı ile takip edin.
 Sitemiz iha abonesidir.sanalbasin.com üyesidir