Referandum…

Halk olarak önümüzdeki aylarda sandık başına gideceğiz. Sebebi belli, Anayasada yapılan bazı değişiklerin hususiyetle sistem üzerinde yapılan “Partili Cumhurbaşkanı” gibi bazı maddelerin halkoyuna sunulması olacak. Buraya kadar olan kısmında akla mugayir olacak hiçbir mesele yok. Ancak gel gelelim yapılacak olan referandumun propagandasına…

Güçlü, kalkınmış, terörsüz, bölgesinde sözü muteber, sanayisi gelişmiş, cari açığı olmayacak olan bir Türkiye için ve mutlu yarınlar için EVET diyorum. Bunları söyleyen bir vatandaşımızın bu sözleri deklare etmesi kadar doğal bir şey olamaz. Ancak vatanını seven EVET desin aksi halde HAYIR diyenler “Vatan Hainidir” demek veya HAYIR diyenleri hedef göstermek ve bunun gibi misaller güzelim ülkemizde olası bir kutuplaşmanın ilk merhalesini oluşturmaktadır. Hele hele bu EVET oyunu verecek olan vatandaşımızın pozisyon itibari ile üst düzey devlet memuru olması gerçekten içler acısıdır. Bir Bürokrat, Rektör, Müsteşar, Vali, Müdür’ün elbette bir görüşe mensup olması kadar doğal bir şey olamaz. Ancak mevcut görüşlerinin sosyal medya üzerinden paylaşılması bir nevi “şov” olarak algılanmaktadır ve toplum indinde saygınlıkları zedelenmektedir. Kamu görevlilerin görüşlerini alenen belli etmesi kutuplaşma emareleridir. Yarın bir gün Subayların ve Emniyet teşkilatına mensup personellerinde siyasete karışmayacağını kim temin edebilir. Tamam, belki bu referandum seçim olarak algılanmamalı ancak ülkemizin insanı hayatın her yerinde siyaset konuştuğundan veya herhangi bir kuruluşun arkasında hangi partinin etkisi olduğunu sorguladığından ötürü bu tarz referandumlarda da saflar çoktan belirginleşmiştir.

Misal olarak tetkik edecek olursak, Yozgat Valisinin sosyal medya hesabından EVET oyu kullanacağını söylemesi gerçekten üzücüdür. Ne yani referandumda vereceği oyu sosyal medyada paylaşmasa tarafı mı belli olmayacak? Yoksa yasal bir zorunluluk mu var? Nedir bu sosyal medyada taraf olma hastalığı üstelik şehrimizi emanet ettiğimiz, güvendiğimiz, inandığımız, parti adamı olduğu için değil devlet adamı olduğu için saygı duyduğumuz bir makamın aleni olarak taraf olması bu ülkenin gençlerini ve bu vatanın evlatlarını incitmiştir.

YSK Malatya İl Seçim Müdürü’nün sosyal medyadaki paylaşımına ne demeli, “Kılıçtaroğlu’nun Kellesi İçin Evet” yazılı bir paylaşım. Ülkede herkesin taraf olması bir yana YSK İl Müdürü’nün CHP Genel Başkan’ına, içindeki nefreti ve kini sosyal medya üzerinden paylaşacak kadar zıvanadan çıkılmıştır. İl Müdürü Gürsel Dursun, sosyal medyada paylaşılan yazıyı kendisinin paylaşmadığını 12 yaşındaki çocuğunun paylaştığını söylemiş olsa bile CHP kanadından sert tepkiyle mukabelede bulunulmuştur. Zaten ilerleyen saatlerde de açığa alındığı YSK tarafından açıklanmıştır. Bu ve buna benzer hadiselerin tekrardan zuhur etmesi kuvvetle muhtemeldir. Karar alıcıların acilen bu duruma el koymaları tüm devlet personellerinin görüşlerini sosyal medyada paylaşmaması hususunda uyarması elzemdir.

Bahsetmiş olduğumuz misalleri birde diğer cihetten tetkik etmekte fayda olacaktır. Bir vatandaşımız partili cumhurbaşkanlığı siteminden tedirginim, Parti Devleti olacak, denetleme mekanizmasında eksiklikler var, parlamentonun ağırlığı yok ve Cumhurbaşkanı’nın yürütme yetkileri çok fazla bu yüzden HAYIR diyorum. Bunları söyleyen bir vatandaşımızın bu sözleri deklare etmesi kadar doğal bir şey olamaz. Ancak vatanını seven HAYIR desin aksi halde EVET diyenler “Vatan Hainidir” demek veya EVET diyenleri hedef göstermek, dışlamak, FETÖ, PYD, PKK gibi terör örgütleri ile beraber hareket ediliyor ithamlarında bulunmak ne yazık ki ülke içerisinde yaşayan vatandaşlarımız arasında kutuplaşmanın ve cepheleşmenin temellerini oluşturmaktadır.

Piyanist Fazıl Say, Oyuncu Meltem Cumbul, Yazar ve Müzisyen Zülfü Livaneli, Yazar Elif Şafak, Oyuncu Erdal Beşikçioğlu, Şarkıcı Haluk Levent, Levent Üzümcü, Basketbolcu Mehmet Okur ve bazı ünlüler sosyal medya aracılığıyla referandumda HAYIR oyu kullanacaklarını söylemelerinin ardından hemen linç kampanyalarına başlandı. Nedir bu tahammülsüzlük. Ne yani herkes EVET mi demek zorunda? EVET demeyen insanları psikolojik baskı altına almak, vatan hainliği yaftasını yapıştırmak, herkesi tek bir düşünce üzerinde örgütlemek midir demokrasi? Hiç kimse birbirini sevmek zorunda değil ancak al bayrağın altında bulunan ve bundan rahatsız olmayan herkes kendisi gibi düşünmeyen her insana tahammül etmek, saygı göstermek ve fikirlerin açıkça konuşabileceği bir ortamı sunmak mecburiyetindedir. Hiçbirimizin hepimiz kadar güçlü olmadığı anlayışı her bir vatandaşımız tarafından şiar edinilmedikçe yaşanan sıkıntılarımıza çözüm bulmamız zorlaşacaktır.

Özetleyecek olursak, EVET veya HAYIR diyen her vatandaşımızın mutlaka bir sebebi vardır. Eğer bir vatandaş EVET kararının doğru olduğuna inanıyorsa karşı tarafın bu işlere yaklaşımına göre bu meseleyi karşısındakine açabilir ve ikna edebilir. Aynı şekilde HAYIR oyu en doğru karardır diyen diğer bir vatandaşımız ise diğer muhataplarını bu hususta ikna edebilir. Aksi halde konuşmadan, münazara etmeden, mülakide bulunmadan suçlamalara ve iftiralara başlanırsa orada uzlaşı ortamı oluşmaz ve en kısa sürede kavga kaçınılmaz olur. Ülke içerisinde kavga edecek, yaşantısından, inancından, düşüncesinden ötürü gündemi meşgul edecek kısır tartışmalara artık tahammülümüz kalmadığı bir gerçektir. Hep beraber mutlu yarınlar için, kalkınmış, refaha erişmiş, caydırıcılığı ile bölgesinde sözü muteber bir Devlet olmak için hep beraber milletçe çok çalışmalıyız. Disiplinli olmak, düzenli çalışmak, üretmek zorundayız. Cumhuriyet değerlerinin ihmal etmediği gibi mazisini de inkâr etmeyen birer vatandaş olmalıyız. Referandumdan sonuç ne çıkarsa çıksın her bir vatandaşımızın tabir-i caiz ise “Eyvallah” diyebilmelidir.

…………………………………………………………………………………………………...

Selçuk Özçelik/ GRÜ Uluslararası İlişkiler

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YUSUF AKBAYRAK 7 ay önce

Tabiki de EVET!!!

Tarafsız haber için doğru adrestesiniz. Haber, Haberler, güncel haberler, internet haber,son dakika haberleri, Ulusal Haber Gazetesi farkı ile takip edin.
 Sitemiz iha abonesidir.sanalbasin.com üyesidir